Nejtěžší je se rozhodnout!

Když čtete příběhy různých domoškoláků, vypadá to jako pohádka… Děti se spokojeně učí, spolupracují a všechno je zalito zlatým sluncem, pohodou a klidem. Je možné, že i naše příběhy tak působí, i když ne vždy je všechno jen růžové.

Důležitá informace, kterou pro vás mám je, že problémy, které řešíme nejsou nijak větší než ty, které jsme museli řešit, když kluci ještě chodili do školy…

Co ale vnímám jako to nejtěžší?

Pro mě jednoznačně bylo nejhorším obdobím to, kdy jsme se měli rozhodnout, jestli to zkusíme nebo budeme dál bojovat ve škole.

Ještě dneska, když si vzpomenu na ten proces, tak je mi špatně od žaludku. Byly to dny naplněné stresem a strachem. Hlavou mi vířilo snad milion otázek, strachů a hrozných scénářů, které spojoval hlavně strach ze selhání. Strach z toho, že to z jakéhokoliv důvodu nezvládneme.

Je snadné rozhodovat o sobě, ale tady člověk rozhoduje o druhých, a navíc o vlastních dětech, které, i když je zapojíme do rozhodovacího procesu, stejně nedokážou zhodnotit všechny okolnosti…

Mraky otazníků a bezesných nocí

  • Dokážeme se doma naučit všechno?
  • Co na to sociálka?
  • Nepřijdou kvůli mně o kamarády?
  • Co když to nebudu zvládat?
  • Co když to nebudou zvládat kluci?
  • Nezničím jim tím život?

Tyhle, a ještě spousta dalších otázek, mi neustále kroužily v hlavě…

Pátrali jsme po informacích

Hledali jsme informace, kde to šlo, ale nikde nic moc nebylo, a to nás ještě víc posouvalo do nejistoty. Měli jsme pocit, že nás to úplně zničí. Člověk totiž dokáže bez problému přijmout i negativa, ale potřebuje o nich vědět.

I proto jsem pro vás napsala ebook Skutečné plusy a mínusy domácího vzdělávání, ve kterém ukazuji dobré, ale i špatné stránky domoškoly. Stáhnout si ho můžete tady>>

Skok do hluboké vody

Vzhledem k tomu, že my jsme moc informací neměli, tak náš vstup do domácího vzdělávání byl tak trochu jako skok do hluboké vody, kde moc nevíte, co vás čeká. Jsem ale neskutečně vděčná za to, že jsme skočili a riskli to.

Kdybych tenkrát věděla to, co vím dneska, neváhala bych ani vteřinu a ušetřila bych si spoustu starostí a strachů.

A co jsou ty hlavní informace, které by mi tenkrát pomohly?

  • Rozhodně to není složitější, než když kluci chodili do školy!!!
    Když vezmu všechny ty domácí úkoly, dopisování sešitů, nesmyslné domácí přípravy nebo učení, které vždycky dostávali kluci na prázdniny, tak nevidím rozdíl.
  • I ta nejhorší látka se dá naučit (jen se člověk nesmí bát požádat o pomoc)
    Stejně, když něco nepochopili ve škole, tak jsme jim to museli vysvětlit doma. Na pomoc jsme si tenkrát stejně jako teď brali knížky, strejdu googla nebo pomoc přítele na telefonu.
  • Učení nám skutečně zabere jen dopoledne, občas se ale učíme večer nebo o víkendu…
    Když spočítám, kolik hodin jsme trávili nad úkoly a přípravou, tak je to hodně podobné času, který teď trávíme samotným učením. Jen už potom nemusíme dělat ty domácí úkoly. Efektivita práce je obrovskou výhodou domácího vzdělávání.

Říkáte si no dobrá, ale…?

Možná už trochu věříte, že by se to dalo zvládnout, ale přichází zase nové otázky? Jako třeba: „Kudy do toho?“… „Jak začít?“

Můžete začít studiem §41 školského zákona na stránkách MŠMT, nebo se všechno můžete přehledně dočíst v ebooku „Domácí vzdělávání – Jak na to?“ a krok po kroku se vydat k vaší domoškole.

Šťastnou cestu

Jsem Bára, autorka eBooku Domácí vzdělávání - jak na to?>> Žiju svůj život s pěti chlapy. Čtyři z nich vzdělávám doma, a ještě jsem se nezbláznila… Hledáme nové cesty i tam, kde žádné nejsou. Chtěli bychom být inspirací na vaší cestě … Náš příběh si můžete přečíst tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů