Jak zůstat s dětmi doma?

Další z častých otázek, kterou dostávám je: „Jak můžu zůstat legálně doma?“ Za ní chodí často ještě druhá: „To ale dostáváte od státu nějaký příspěvky ne?“

Ne, stát domácí vzdělávání nijak nepodporuje.

Platí tady staré dobré, voják se stará, voják má

Možností, jak zůstat s dětmi doma, je asi tolik, kolik je domoškoláckých rodin. Každá rodina si to kombinuje, jak potřebuje a jak je pro ně nejvýhodnější.

Začneme od toho nejjednoduššího. Je to výchozí situace, ve které začíná velká část rodin.

Mateřská nebo rodičák

Máte doma další, mladší dítě? Tak máte ideální startovní čáru. Nemusíte nic řešit. Zdravotní za vás platí stát, roky se vám počítají do důchodu v rámci mateřské nebo rodičáku a ještě dostáváte pár korun od státu jako bonus.

No jo, ale to je jen na dva, tři, maximálně čtyři roky, ale co potom?

Možností je víc, tak si je projdeme jednu po druhé 😉

Evidence na úřadu práce

Jedna z možností, je zaregistrovat se po rodičáku na úřadu práce.
Předem chci napsat, že je to cesta, kterou bych nikdy nešla. Není postavená tak úplně na pravdě, a to fakt neumím. Nicméně se vám touhle cestou může podařit najít práci, která půjde s domoškolou skloubit. Ale moc bych tomu nevěřila.

Zaregistrovat se musíte do tří dnů od ukončení rodičáku. Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte jen na 5 měsíců. Zároveň ale musíte chodit na pohovory na pracovní místa, která vám předloží pracovnice na pracovním úřadu.

Po dobu evidence na pracovním úřadu za vás stát platí zdravotní. Sociální pojištění potom platí jen po dobu pobírání podpory, tedy pět měsíců plus tři roky. Tato doba se tím pádem započítává do důchodu.

A jaké jsou tedy další možnosti?

Žena v domácnosti

Je to po rodičáku s mladším dítětem a registraci na pracovním úřadě jediná možnost, kdy za vás stát zaplatí aspoň zdravotní pojištění.

Sociální si musíte platit sami jako samoplátci nebo se spokojit s tím, že roky takto strávené doma se nezapočítávají do důchodu. I když bůh ví, jestli my někdy do nějakého důchodu půjdeme, nebo nás budou střílet rovnou na pracovišti…

Co je potřeba zařídit? Stačí dojít na zdravotní pojišťovnu, kde jste evidovaní a tam vyplnit přihlášku s údajem osoba pečující… Potřebujete k tomu kopii rodného listu dítěte/dětí. V pokrokovějších pojišťovnách to jde udělat online.

Na jak dlouho to jde? Ani tahle možnost není řešením až do konce vzdělávání. Protože osoba pečující o děti (když mluvíme o zdravých dětech) můžete být do sedmi let dítěte nebo do patnácti let staršího, při péči o dvě a více dětí.

Když si to spočítáte, tak zjistíte, že to stejně nevyjde až do konce základní školy. Leda byste měli dvojčata…

Co tedy potom?

Samoplátce

Pokud vám chybí rok, dva a nechcete se vrhat do podnikání ani jít do práce, pak je řešením samoplátcovství.

Přihlásíte se k němu na zdravotní pojišťovně a měsíčně pak platíte stanovenou částku, která každý rok lehce stoupá. (Aktuálně je to 1803,-)

Jako samoplátce si můžete platit i sociální pojištění, aby se vám roky počítaly do důchodu.

A co dál?

OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná

Pokud jste v něčem dobří, něco umíte nebo už teď podnikáte, můžete být OSVČ. Spojení domácího vzdělávání a podnikání je ideální. Pracovní dobu si určujete sami a snadno se dá skloubit s učením doma.

Sami si tak platíte zdravotní a sociální pojištění, ale zároveň na něj můžete vydělat a případně ještě obohatit domácí rozpočet.

Nevýhodou je, že zdravotní a sociální si musíte platit, i když nic nevyděláte. Roky podnikání se započítávají do důchodu.

Je docela fajn, začít s podnikáním už na rodičáku, kdy za vás pojištění platí stát, a tak se můžete rozjíždět klidně pomalinku.

Zaměstnání na plný nebo částečný úvazek

Poslední z možností, kterou tady uvedu je zaměstnanecký poměr.

Možností je mnoho od zkrácené pracovní doby, třeba na čtvrt úvazek, až po plnou pracovní dobu. Jde o dohodu mezi vámi a zaměstnavatelem a taky hodně o štěstí, když tak vstřícného zaměstnavatele najdete. Ale jsou.

Vyřešení otázky financí a způsobu, jak zůstat doma, patří u domoškoly k tomu nejtěžšímu.

Cesty je potřeba hledat a nevzdávat se!

Mám kolem sebe spoustu domoškoláckých rodin a každá to řeší jinak. Někde jedou z jednoho platu a žena zařizuje chod domoškoly a domácnosti. Jinde jeden pracuje dopoledne a druhý odpoledne. Pro odpolední pracovní dobu jsou ideální různé mimoškolní aktivity (výuka v ZUŠ, kroužky v DDM, soukromá výuka čehokoliv…). Někde jedou na částečný homeoffice nebo třeba každý zvlášť nebo společně podnikají.

Cest je skutečně mnoho a pokud máte pocit, že ve vašem případě není, tak nezoufejte. Určitě existuje, jenom ji ještě nevidíte.

Jsem Bára, autorka eBooku Domácí vzdělávání - jak na to?>> Žiju svůj život s pěti chlapy. Čtyři z nich vzdělávám doma, a ještě jsem se nezbláznila… Hledáme nové cesty i tam, kde žádné nejsou. Chtěli bychom být inspirací na vaší cestě … Náš příběh si můžete přečíst tady>>
Komentáře
 1. Bětka napsal:

  Díky za přehledné shrnutí. Myslím, že si to nechám, jak to mám, budu dál OSVČ.

 2. Veronika napsal:

  Podle informací, které mám já, jsou roky do důchodu započítávány do 4 let věku dítěte bez ohledu na to, zda matka pobírá RP nebo zda je třeba osobou pečující. To jen na upřesnění uvedených informací.

  • Bára Veselá napsal:

   Děkuju moc za upřesnění Verčo.
   Ano do důchodu se započítávají čtyři roky na každé dítě. Nenapadlo mě to tam uvést, protože domoškola se týká až dětí starších. Určitě ale super vědět.
   Hezký den Bára

 3. L napsal:

  Moc děkuji za tento článek. Právě finanční stránka věci byla to, co pro mě ve spojení s domoškoláctvím zůstávalo opředeno tajemstvím. Perfektní shrnutí, přehled i užitečné rady!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů