Náš příběh - cesta k Veselé domoškole

Je poslední lednový den. Právě včera nám přistálo v emailu pololetní vysvědčení, všichni tři kluci mají vyznamenání – znovu si pro sebe opakuji – MÁ TO SMYSL. Je to pro mě skvělá zpětná vazba a taky odměna pro nás všechny.

Dneska ráno jsme vstávali v deset. Učit se nám nechce, tak si dáváme den volna. Však zítra je taky den… Tahle volnost je to úplně nejúžasnější na domácím vzdělávání. Svoboda určit si co, kdy, kde a jak se budeme učit…

Snowboard místo tělocviku – no problem…

Často využíváme toho, že si děláme volno v týdnu, kdy je všude málo lidí (na sjezdovkách, v lese, na řece nebo na skalách…) a pak se klidně učíme o víkendu nebo v deset večer, když se klukům chce…

Učíme se na zahradě, v lese, v autě, doma…. na zemi, na gauči, v kuchyni i v posteli. Někdy jsou kluci dokonce skoro celý den v pyžamu 😊.

Klukům domácí škola otevřela ještě jedny super dveře… Začali dělat Judo. Povedlo se nám najít skvělý oddíl. Trénink máme 7x týdně. Jsem si plně vědoma toho, že kdyby chodili do školy, tak bychom to ani náhodou nestíhali.

Vlastně ještě jedna věc je skvělá. Přestali si ze školy nosit negativní energie. Jak říká Jarda Dušek „flusance jedu“. Neskutečně mi vadilo, když jsem viděla a hlavně slyšela, jak si křivdy za celý den vylévají jeden na druhém. Jak si navzájem ubližují a dělají přesně to, co jim dělají spolužáci ve škole.

Tohle úplně ustalo. Svatozář jim sice nenarostla, ale třeba začne aspoň rašit.

Fakt se nám po škole nestýská…

Ještě teď mám husí kůži, když si vzpomenu na náš „normální“ den.
V kolik jsme vlastně vstávali? No v sedm jel autobus, tak asi ve čtvrt. Už jen vytáhnout tři otrávený padouchy z postele byl každý den trochu oříšek a vystrkat je včas z domu jakbysmet.

Odpoledne návrat ještě otrávenějších miláčků s hromadou úkolů a několika poznámkami (no andílci to nejsou) …

Zbytek dne vyplněný psaním domácích úkolů, dopisováním sešitů a opakováním všeho možného.

K tomu nikdy nekončící kolotoč 

Třídní schůzky, ve škole jsou vši, zaplaťte příspěvek, opět nedonesl domácí úkol (pravítko, gumu, žákovskou… doplň co tě napadne), blbý známky, pochvala za plnění služby, už zase nedává pozor, poradna, paní učitelky, zlepšete tu pozornost (jak asi s poruchou pozornosti), přineste zítra modrou bavlnku (kde jí mám asi teď v pět hodin sehnat?), chová se nevhodně ke spolužákům, s tou pozorností byste vážně měli něco dělat …

A to vše krát tři (teda skoro všechno, poruchu pozornosti má jen jeden).

Naše magické datum…

Do dneška si přesně pamatuju to datum 23. 3. 2015, kdy moje trpělivost definitivně přetekla a kluci ze dne na den zůstali doma. Najednou z nás byli domoškoláci.

Kluci byli součástí rozhodování, sami si napsali pro a proti a touha po opuštění školy zvítězila na plné čáře.

Od té doby jsme prošli dlouhou cestu. Cestu pokusů a omylů. Hledání schůdných a schůdnějších cest pro všechny zúčastněné a taky způsobu, jak to udělat, aby se u toho paní učitelka (rozuměj já) nezbláznila. Byly to cesty k sobě samým, k sobě navzájem i k učení. Prošli jsme spoustou slepých uliček. Vlastně každý den je pro nás další hledání, které stojí za to.

Teď bychom se o svůj příběh chtěli podělit s vámi

Každý si u nás najde to svoje. 

  • Potřebujete základní informace o tom, jak domškola funguje? Pak jukněte na náš Bulletin...
  • Chtěli byste učit doma, nejste spokojení s nabídkou škol ve vašem okolí, ale pořád si nejste jistí... V eBooku "Domácí vzdělávání - jak na to?" najdete nejen všechny potřebné informace jak na to, ale i formuláře, které budete potřebovat a rady, jak postupovat při vyplňování.
  • Už doma nějakou dobu učíte, ale dochází vám inspirace? Často se mě ptáte na různé věci z naší praxe od zpracování jednotlivých předmětů až po motivaci kluků k učení. V eBooku "Cesta Veselé domoškoly" jsem sepsala vše, co vás zajímá. Vítejte na exkurzi do naší Veselé domoškoly.
  • Jste na začátku rozhodování a vlastně ještě nevíte jaký způsob vzdělávání pro vaše děti zvolíte. Možná vám pomůže eBook "Skutečné plusy a mínusy domácího vzdělávání", kde najdete odpovědi na ty nejčastější otázky ohledně domácího vzdělávání.
  • Další spoustu informací získáte na našem webu a v článcích na blogu. Můžete se tak dozvědět, jak vlastně takové domácí vzdělávání vypadá … v našem podání domácí vzdělávání dvou puberťáků, jednoho prepuberťáka a jednoho předškoláka.

Máme doma veselo, jsme totiž Veselí 😊