Hotovo… máme prázdniny 😊

Poslední tři týdny před přezkoušením jsou pro nás vždycky hodně náročné. Nemusí to tak mít každý, ale my to tak máme.

Období velkých projektů a prezentací

Dlouho jsem přemýšlela, proč je to takhle před každým přezkoušením. Proč vlastně ty prezentace neděláme průběžně celé pololetí? Bylo by to přece daleko pohodlnější. Práci bychom si mohli rozložit a já bych se třeba i trochu vyspala.

Tak proč zase?

Letos jsem na tuhle otázku konečně našla odpověď. Tyhle prezentace kluci vlastně dělají z toho, co je v daném předmětu zaujalo nejvíc. No, a to zjistí, až když ho projdou celý… až když dojdou na konec. Takže je náš postup vlastně logický. Teda je logický při tom systému, který máme. O něm si můžete přečíst v mém eBooku Domácí vzdělávání – jak na to?.

Co ještě chybí?

Na poslední chvíli vždycky ještě honíme, co nám kde schází. Pár obrázků do výtvarky, něco do hudebky, fotky do těláku a nakonec ještě kontrola, jestli někde něco nechybí. Vždycky chybí… Zapomenutá prezentace v počítači, kterou nikdo nevytisknul, nebo připravené podklady, které někdo pozapomněl dotáhnout do finiše.

Už jen den do přezkoušení…

Pocity paniky vystřídal pocit klidu. Už vím, že víc stihnout nemůžeme. Všechno jsme připravili tak nejlíp, jak jsme byli schopní. Teď už je to jen na klucích. Co prodají, prodají, co ne to holt nebude. Vím, že propadnutí nehrozí a ani na čtyřky to rozhodně není. Jak už jsem psala v minulém článku, je důležité myslet na to, že jednička není jedinou známkou.

Je to tady…

Nezvyklé ranní vstávání, snídaně, hezké oblečení, ještě vyčistit zuby a jedeme. Cesta je tentokrát zdlouhavá a náročná. Z D1 se stává hned od rána parkoviště, a tak se jí obloukem vyhýbáme (pořádným obloukem).

Po cestě potkáváme snad všechny brzdy světa. Pánové to zhodnotili tak, že už nám chybí potkat jen ponorku a parník…

Jsme tu

I přes všechna zdržení kupodivu včas. Kluci odchází k jednotlivým učitelům a já nasávám úžasnou pohodovou atmosféru, která je ve vzduchu. Žádný stres ani nervozita (no nervozita možná trochu). Všichni jsou usměvaví, klidní a příjemní – jako vždycky. Ani nevím, proč mě to ještě po těch letech překvapuje.

Teď už to jen prodat…

Pro nás probíhá přezkoušení zcela tradičně. Luky nepouští paní učitelku moc ke slovu, a ta se tak dozví i to, co vůbec vědět nechtěla. Filip prodá i to co vůbec neumí – pořád mě tím překvapuje (jen u matiky to nefunguje, a tak se trochu zapotí, ale nakonec má bez problémů dvojku). Kuba je jediný, kdo tohle neumí, ale i tak to zvládá na pohodu.

Letos super nejlepší fyzika

Nejvíc jsme se letos pobavili u fyziky (kluci mají nového učitele). Fakt bych neřekla, že u fyziky může být taková sranda. Za domácí úkol ještě dostali zjistit, jaká je sedmá barva duhy… Víte to? Znovu jsem si ověřila, že všechno je vážně jen o lidech a každý předmět může být skvělý – i fyzika.

Tak trochu s nádechem nostalgie

Jak už jsem psala, bylo tohle přezkoušení pro Filipa poslední. Dojetí bylo znát nejen u Filipa, ale i u učitelů, kterým přivezl na rozloučenou čokolády přebalené fotkou, kterou fotil a jednoduchým nápisem děkuji.

Je to za námi

Stejně jako každý rok, to nakonec hrozně rychle uteklo. Hotovo, splněno, odevzdáno… Pocit úlevy a radosti. Teď už jen tradiční pozdní oběd v motorestu Samota, cesta domů a…

Máme prázdniny…

Jsem Bára, autorka eBooku Domácí vzdělávání - jak na to?>> Žiju svůj život s pěti chlapy. Čtyři z nich vzdělávám doma, a ještě jsem se nezbláznila… Hledáme nové cesty i tam, kde žádné nejsou. Chtěli bychom být inspirací na vaší cestě … Náš příběh si můžete přečíst tady>>
Komentáře
 1. Baru, to je super! Máte můj obdiv, jste skvělí!

 2. František napsal:

  Paráda 🙂 moc vám fandím. 🙂 Sám jsem vyznavačem alternativních metod účení. Barunko, fandím a podporuji Vás. 🙂 Sám jsem vegan a příznivcem alternativních věcí dělám i bosé procházky a výlety po okolí Olomoucka. Sám chodím bos 3. rokem. 🙂 Držím pěsti a krásné léto přeje František bosochodec. 🙂

 3. Petra Veselá napsal:

  Dobrý den, opravdu úžasné a obdivuhodné:-). Gratuluji a moc mě zajímá co dál.
  Nejstarší syn asi ukončil ZŠ a jak teď zvládne střední? Vysokou a zapojení do pracovního procesu. Opravdu mě to zajímá, také jsem chtěla své děti co nejvíce ušetřit trápení, ale takovou odvahu jsem neměla a také jsem netušila, při 2 dětech (syn a dcera) jak bych jim zajistila socializaci? Předem Vám děkuji za odpověd, jak dál na to, a velice Vám fandím, a třeba se podaří zajistit takový krásný způsob u vnoučat?

  • Bára Veselá napsal:

   Dobrý den Filip nastupuje na střední školu vlastně už za pár dní a moc se těší. Celý rok už do školy chodí na přípravný kurz, takže už zná některé učitele. Nemyslím si, že bude mít větší problémy než jeho spolužáci už proto, že v přijímacím řízení se umístil devátý z 36 dětí a neměl problém ani s přijímacím testem ani s pohovorem nad pracemi. Díky domácímu vzdělávání je daleko samostatnější ve vzdělávání a neuvěřitelným způsobem se naučil prodat i to, co neumí… Přezkoušení jsou skvělou školou na to dokázat odprezentovat svojí práci a obhájit si hodnocení, které chce…

   Socializace si myslím vůbec není problém, pokud člověk nebydlí na samotě v lese a nezakazuje dětem chodit ven. Školní socializace je jen malá část a není úplně ideální a zařadila bych ji spíš do socializace negativní… (je ve stresovém prostředí, s lidmi, které třeba nemáme rádi nebo nám ubližují…), vztah učitelů k dětem na základních školách taky není úplně to ono (aspoň na těch, které máme v dosahu).

   Kluci chodí normálně ven, kde se scházejí s vrstevníky, 7x týdně mají trénink, kde mají kamarády a musí pracovat s autoritou trenéra a o prázdninách jezdí na různé campy a soustředění, kde poznávají nové lidi a způsoby života… Myslím, že školní socializace je v tomhle smyslu strašně přeceňovaná…

   Zastávám názor, že je hlavně důležité dát dětem pocit, že jsou dobré (je jedno v čem), pocit úspěchu, a toho že když si půjdou za svým cílem a budou na něm pracovat, tak můžou dokázat cokoliv…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů