Na roadtrip dodávkou v šesti lidech…

Slíbila jsem recenzi střešních stanů, tak tady ji máte…

Už co jsme se s Davím poznali, vždycky jsme cestovali. Pěšky, na kole, autem… A spali pod širákem, ve stanu, po čase jsme pořídili stařičký karavan, a nakonec i malou dodávku, do které Davi udělal vestavbu. Vyspí se v ní tři lidi (teda 2 dospělí + 1 junior), máme vychytanou kuchyňku a záchod…

Všechny způsoby cestování jsou něčím jedinečné, ale často je tam nějaké ale…

  • Pod širákem super, ale potřebuješ přírodu a aspoň trochu kloudný počasí…
  • Pod stanem fajn, ale potřebuješ místo na stan a v šesti lidech už je to 2 +1…
  • Karavan nás hodně nadchl, šest se nás pohodlně vešlo, vaření pohoda, ale všude za sebou táhneš almaru jako kráva a místa hledáš o dost víc než na stan. Je ale pravda, že stačí i parkoviště…
  • No a pak jsme vyzkoušeli dodávku s vestavbou a střešním stanem a zamilovali jsme se.

Dodávka s vestavbou je za mě ideálním řešením, ale šest víceméně dospělých se do ní na spaní nevleze ani omylem. A tak jsme řešili, jak to udělat. Chtěli jsme na roadtrip do Skotska jen dodávku. Je totiž malá, nenápadná a místo k parkování se pro ni najde vždycky (teda skoro vždycky). A nás je šest – velikostně pět dospělých a jeden junior… Takže střešní stan byl jasnou volbou.

Původně jsme ho chtěli koupit, ale pak nám ta investice přišla zbytečně vysoká vzhledem k tomu, jak často takhle komplet někam vyrazíme. Našli jsme skvělou půjčovnu Tent4rent a můžeme je jen vřele doporučit. Vstřícné jednání, všechno skvěle zorganizované a velký výběr různých a různě velkých stanů.

A teď konečně ta recenze, že…

Skořepinový Sirius

Na první cestu do Skotska jsme zvolili skořepinový stan Sirius 9430. Po rozložení nabízí lůžko 210 x 210 cm. Spali v něm tři junioři, ale při troše tulení by se vešli i čtyři. Případně dva dospělí a dvě děti.

Od první chvíle jsme byli nadšení. Postaveno za pár minut (na konci cesty to Kubí zvládal do dvou minut), složeno stejně rychle. Prošel s námi zatěžkávací zkouškou ve Skotsku (déšť, liják, vítr).

Jedinou nevýhodou je, že ve stanu nejde nechat lůžkoviny (my měli deky a polštářky). Možná, že srovnané spacáky by se vlezly… Při skládání se pod skořepinu vešly skládací židličky, což jsme dost ocenili…

Do stanu nikde neprší, nefouká, nijak zásadně nezvedá spotřebu auta. Přes okna jsou síťky a při dešti jde zapnout slída. Materiály jsou kvalitní, matrace, i přesto, že je relativně tenká, je pohodlná. Spí se v něm dobře. Schůdky jsou robustní. U schůdků jsou kapsy na boty. Tím, že rozložená část nemá nosné nohy, ale jen schůdky, musí být v téhle části při spaní nohy. Není to problém, jen je potřeba na to myslet při parkování, ať nespíte hlavou dolů… Některé dny měli sedmispáči pod matrací vlhko a při větším dešti navlhaly i polštářky těsně u stěn stanu (stejně jako ve stanu).

Wild Land s hliníkovým dnem

Když nám Tent4rent na výstavě ukázali Wild Land Voyager PRO, rozhodli jsme se ho zkusit. A to z jednoho prostého důvodu… Má zateplení. A my plánovali zářijové Rumunsko. Teplota v horách umí v noci klesat i k nule, a tohle vypadalo fakt luxusně. A taky to luxus byl. To, že jsme nakonec jeli jen ve třech do Polska, je drobná změna oproti původnímu plánu.

Tent4rent ho zatím nemají v ofiko nabídce, ale když jim napíšete, třeba vám ho taky půjčí. Po rozložení má luxusní plochu ležení 230 x 200. Spali jsme v něm dva dospělí, jeden junior a pes (toho času pubertální border kolie).

Stan má proti skořepině jen hliníkové dno, takže se „přehodí“ výklopná část, přehrnou se lemy, zacvakají přezky a hotovo.  Vypadá to jednodušeji, ale je to lehce pracnější. Na rozdíl od skořepiny má tenhle stan dvě podpěrné tyče a je to znát.

Stan je skvěle vrstvený. Vnější nepromokavá látka je doplněná slídou, která jde v oknech rozepnout. Když je větrno nebo hodně prší, jste v suchu. V oknech jsou pak síťky (klasika), ale navíc proti předchozímu typu je celý stan zevnitř polstrovaný. Prostě ťuťu ňuňu… A tohle polstrování se dá zapnout i přes okna. Nejen, že se tím dá udělat ve stanu tma, soukromí na převlékání, ale znatelně se dá zvednout teplotní komfort.

Vlhko pod matrací jsme neměli ani jednou, ale nutno dodat, že nám nepršelo… Matrace je o poznání lepší než u Siria. Přestože jsem čekala, že mě budou bolet kyčle, jsem spala jako nemluvně. Matrace má stejně jako u Siria 5 cm, ale tady je pohodlnější.

Lehkou nevýhodou je, že je stan čistě hranatý, a tak docela zvedá spotřebu auta. Na oktávce vypadá trochu komicky složený i rozložený (dodávku se nám nepovedlo včas opravit). Stejně jako Sirius má robustní pohodlné schody, které se ale musí dávat do auta. U vchodu jsou kapsy na boty a uvnitř stanu je ledpásek na svícení – ten jsme ocenili. Ani tady se do stanu při balení nevejdou lůžkoviny a musí se dávat do auta.

Střešní stan bychom jednoznačně doporučili, za nás je to geniální řešení nejen do kempu, ale hlavně, když chcete cestovat a každý den spát jinde. Oba, co jsme vyzkoušeli, byly parádní…

A který z výše zmíněných bychom doporučili víc?

Na to jsme nenašli jednoznačnou odpověď. Každý má svoje a ideální by bylo udělat z nich jeden dokonalý.

Kdybychom měli vyzdvihnout klíčové vlastnosti, byly by to tyhle:

Sirius

Plusy

  • Skořepina je top a nám její skládání vyhovovalo víc
  • Rychlost skládání
  • Schůdky se skládají do skořepiny, a ještě se sem vejdou židličky
  • Znatelně nižší spotřeba
  • Nejsou potřeba nosné nohy

Mínusy

  • Stan se uvnitř rosí jako klasický stan
  • Nemá zateplení

Voyager

Plusy

  • Luxusní provedení interiéru stanu
  • Pohodlnější matrace
  • Zateplení – teplotní komfort
  • Led páska na powerbanku

Mínusy

  • Je potřeba montovat nosné nohy
  • Schůdky se musí dávat do auta
  • Stan je na autě velký a hranatý – zvedá spotřebu
  • Skládání je pomalejší, je potřeba větší preciznost (v dešti bych ho skládat nechtěla)

S Davím jsme se shodli, že na delší cestu nebo roadtrip, kde nikdy nevíte, kde budete stát, a hlavně, stavíte a skládáte každý den, bychom jednoznačně volili skořepinu. Stan je sice o trochu méně pohodlný, ale je za nás prostě praktičtější.

Naopak do kempu nebo do míst, kde člověk skutečně využije zateplení, bychom sáhli po Voyageru. Komfort spaní je jednoznačně lepší… Ale to skládání.

Jen ještě jedno obecné ale…

Je to spíš takové varování. Pokud máte stan na dodávce, nevlezete se do žádných podzemních ani nadzemních garáží!!! Což je ve městech trochu prekérka a je potřeba na to dopředu myslet.

Obecně střešní stan nám přijde jako geniální řešení pro cestování a spaní na divoko mimo kempy. Rychle postaveno, rychle složeno… Nezabíráte o moc víc místa než samotná dodávka. Netřeba hledat plac na stan. Dá se stát na jakémkoli povrchu. A hlavně je to pohodlný. No a do kempu s ním můžete taky…

PS: Kdyby chtěl někdo luxus a prostornost voyagera strčit do skořepiny, tak by to byla pecka!!!

PS2: Nejedná se o spolupráci. Tent4rent doporučujeme jako velmi spokojení zákazníci. Ale určitě bychom se jí nebránili :D.

Naše Ginny spaní ve střešním stanu rozhodně doporučuje…
Jsem Bára, autorka eBooku Domácí vzdělávání - jak na to?>> Žiju svůj život s pěti chlapy. Čtyři z nich vzdělávám doma, a ještě jsem se nezbláznila… Hledáme nové cesty i tam, kde žádné nejsou. Chtěli bychom být inspirací na vaší cestě … Náš příběh si můžete přečíst tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů